Vladimír Bačišin: Najväčšie hedge fondy hrajú proti spoločnej mene

02. 06. 2010, Vladimír Bačišin

Najväčšie hedge fondy hrajú proti euru. Veľké operácie boli predmetom diskusií počas „večere nápadov“, ktoré sa uskutočnili už začiatkom mája, ale len nedávno prenikli na verejnosť detaily o ich obsahu. Priniesol ich denník The Wall Street Journal. Na večeri diskutovali o operáciách proti spoločnej mene Európskej únie takí giganti trhu, ako napríklad SAC Capital Advisors LP a Soros Fund Management LLC. Podľa informačných zdrojov The Wall Street Journal večeru usporiadala neveľká investičná banka v súkromnom dome na Manhattane. Predstavitelia hedge fondov hovorili o tom, že kurz eura môže byť nižší než dolár. Špekulanti devízového trhu tvrdia, že veľkí hráči pocítili možnosť veľkého zárobku na kolísaní kurzu, ktoré presahuje bežné odchýlky od priemeru výkyvov. Ešte v decembri minulého roku sa s eurom obchodovalo pri kurze 1,51 USD a v súčasnosti osciluje okolo 1,30 USD. Mimochodom, názory na euro vysoko postavení predstavitelia hedge fondov ani len neskrývajú. Šéf SAC Aaron Cohen nie raz hovoril, že euro bude mať problémy v súvislosti s gréckou dlhovou službou. George Soros verejne vyhlásil, že ak EÚ nevyrieši svoje problémy, euro sa „rozpadne".
Podobná večera bola začiatkom februára tohto roku a usporiadala ju firma Monness, Crespi, Hardt & Co. Tri firmy spravujúce portfóliá hedge fondov diskutovali o úverovej kríze a o svojich investičných nápadoch. Jedli kurčatá s citrónovou omáčkou a plátky hovädzieho mäsa. Manažér Sorosovho fondu tvrdil, že Európska centrálna banka môže skoro zvýšiť základnú úrokovú mieru. Donald Morgan, šéf hedge fondu Brigade Capital, povedal, že grécky dlh je prvou kockou domina, ktorá keď spadne, môže udrieť po dlhopisoch amerických firiem a americkej vlády.
V týždni, keď sa konala májová večera, objemy obchodov oproti kurzu eura stúpli na 60 000 kontraktov futures. Podľa údajov Morgan Stanley je to rekordná úroveň od roku 1999. Tri dni po večeri nová vlna predajov eura oslabila jeho kurz na 1,36 USD. O týždeň neskôr makléri Goldman Sachs, Bank of Amerika Merrill Lynch a Barclays Bank začali aktívne hrať proti euru. Na trhu sa ponúkali kontrakty, ktorých hráči mohli dosiahnuť mimoriadne zisky, ak by euro počas tohto roka kleslo na úroveň 1 USD = 1 EUR. Množstvo tých, ktorí stavajú na paritu oboch mien, stúpa, a ich pomer je 14 ku 1. V novembri minulého roka bol tento pomer 33 ku 1.
Hodnotiť reálny efekt „medvedích“ kontraktov popredných devízových hráčov nie je možné. V zosúladení obchodnej politiky hedge fondov nie je nič nelegálne. Výsledkom operácií je to, že sa opakuje situácia z roku 2008, keď sa hedge fondy rozhodli, že budú hrať proti niektorým investičným bankám, napríklad proti Lehman Brothers Holdings. Tým sa urýchlil jeho bankrot. Situácia sa môže stať zopakovaním známej hry Georga Sorosa proti britskej libre. Investor na operácii zarobil 1 mld. USD. Kurz britskej libry klesol tak nízko, že Veľká Británia bola nútená svoju menu vylúčiť z európskeho mechanizmu výmenných kurzov. Vďaka tomu britská libra klesla ešte viac.
Mimochodom, denné obchody s eurom sú približne na úrovni 1,2 bilióna USD, čo značne prevyšuje denné obchody s britskou librou v roku 1992. Hneď za veľkými hráčmi proti euru začali hrať aj finančné firmy strednej veľkosti. Pre obchodníkov, ktorí používajú pôžičky, ktoré niekedy dvadsaťnásobne prevyšujú veľkosť investovanej sumy. Oslabenie kurzu eura voči americkému doláru sa pre nich môže stať vrcholom kariéry. Ak napríklad investori minú 5 mil. USD na obchod s objemom 100 mil. USD, päťpercentná zmena kurzu znamená zdvojnásobenie vlastnej investovanej sumy. Je to možnosť zarobiť veľmi veľkú sumu.
Na procese oslabenia kurzu eura sa aktívne podieľajú aj organizácie, zaoberajúce sa obchodmi s derivátmi. Napríklad veľký hedge fond Paulson & Co, ktorý spravuje 32 mld. USD, aktívne nakupuje swapy credit – default, ktoré sú poistením proti defaultu štátneho dlhu Grécka. V minulom roku začali hedge fondy nakupovať analogické kontrakty, ktoré sa týkajú poistenia štátneho dlhu Portugalska, Talianska, Grécka a Španielska. Neskôr hedge fondy predali swapy credit-defaulty bankám, ktoré vložili peniaze do štátnych dlhopisov týchto krajín, aby si mohli poistiť svoje investície. Len v minulom roku objem týchto kontraktov vo vzťahu k dlhu Grécka stúpol na 84,8 mld. USD.

naspäť

K článku nebola pridaná žiadna fotogaléria.

K článku nie je pridané žiadne video.