Zachrániť EMÚ?

16. 07. 2010, libspol

Pád Lehman Brothers by neznamenal nič v porovnaní s tým, aký dopad na svetovú ekonomiku by mal rozpad eurozóny. Dezintegrácia menovej únie by naštartovala najhoršiu ekonomickú krízu moderných dejín, zruinovala každú európsku ekonomiku vrátane Nemecka a spôsobila deflačný šok v Spojených štátoch. Tento stav by jednoducho nemal víťazov, uvádza sa v správe holandskej banky ING, nazvanej Kvantifikácia nemysliteľného, ktorú pod titulkom Save the EMU? zverejnil portál Daily Bell.
 
Dominantná téma v spoločnosti:
 
Bez ohľadu na to, čo sa bude diať, eurozóna musí byť zachránená. Rozpad by znamenal koniec sveta, aký sme dodnes poznali.
 
Analýza:
 
Horor! ING vypracovala správu, ktorá pokladá rozpad menovej únie za jednoducho nepredstaviteľný. Ústrednou témou je, že tento stav by vyvolal bolesť a utrpenie a uvrhol by západný svet do depresie, ktorú svet doposiaľ nezažil. Pohľad Daily Bell na tému, ktorá rezonuje v spoločnosti, je však trochu iný: Tento hlboko prepracovaný a masívne integrovaný systém konfliktu a kontroly musí prežiť pre dobro každého.
Rozpad eurozóny je klasickým príkladom šírenia strachu. EÚ je skorumpovaná, absolútne nefungujúca a znamenajúca mizériu pre stovky miliónov ľudí, ak nie je rozpadnutá. Koncept vážnosti situácie, ktorý je teraz populárny naprieč európskym priestorom, nie je ničím iným ako snahou elít o získanie ešte väčšej moci na úkor čohokoľvek, uvádza sa v článku z redakcie Daily Bell.
Podstata je v tom, že väčšina anglo-amerických elít, ktoré stoja za EÚ, zvedú dlhotrvajúci boj o udržanie eurozóny pokope. Pretože ak sa rozpadne menová únia, tá „Európska“ sa stane celkom bezcenná. Prinajmenšom pre tých, ktorí majú záujem o kontrolu nad stále väčšou časťou tejto planéty. Viac o hodnotení súčasného stavu v Európe nájdete na stránke liberálneho portálu Daily Bell.
Spracoval Marek Kálovec

naspäť

K článku nebola pridaná žiadna fotogaléria.

K článku nie je pridané žiadne video.