Andrej Budai: Nasledovať Portugalskú cestu?

03. 09. 2010, Andrej Budai

V posledných dňoch prebehla médiami zaujímavá správa. Mexický prezident Felipe Calderón, katolík, odporca homosexuálnych manželstiev, či neobmedzených potratov, nadhodil verejnú diskusiu o legalizácii drog. Pritom doteraz bol z médií známy skôr ako tvrdý bojovník proti narkomafii, ktorý neváhal do boja proti nim nasadiť aj armádu. Minulý rok priniesla agentúra Bloomberg správu, že bývalí prezidenti Cardoso z Brazílie, Zedillo z Mexika a Gaviria z Kolumbie navrhli dekriminalizovať marihuanu. Čo spôsobilo, že kedysi tvrdí bojovníci proti drogám zrazu navrhujú diskusiu, pred pár rokmi ťažko predstaviteľnú?
Odpoveď možno hľadať v nedávnej minulosti. Prvým verejne známym ekonómom, ktorý sa zaoberal touto problematikou, bol Milton Friedman. Navrhol legalizovať drogy. Považoval to za viac morálny, než ekonomický problém. „Dieťa zastrelené v chudobnej štvrti pri náhodnej prestrelke je v každom zmysle nevinnou obeťou. Osoba, ktorá sa sama rozhodne, že bude brať drogy, nie je nevinná obeť,“ tvrdil. Práve on argumentoval, že legalizáciou drog prídu kartely o významný zdroj príjmov. „V USA by bolo o polovicu menej väzníc, o polovicu menej väzňov, o 10 000 menej vrážd každý rok.“ Dnešné skúsenosti ukazujú, že možno nebol až tak ďaleko od pravdy. Ako ukazuje príklad Mexika, kde ročne umierajú tisícky ľudí, internetom kolujú kruté popravy policajtov, či konkurentov, a drogová závislosť medzi mladými prudko rastie. Situáciu sa napriek enormnej snahe nedarí dostať pod kontrolu, práve naopak. Nejde však len o problém rozvojových – producentských krajín, táto otázka sa otvára čoraz častejšie aj v krajinách EÚ. A odpovede na otázky sa veľmi nelíšia.
 
Pre zaujímavosť - najliberálnejšia krajina k postoju k drogám nie je Holandsko, ako by sa mohlo zdať. Liberálnejšie je napríklad Česko. Tam od roku 2010 nie je trestným činom napríklad držba do 1,5 g heroínu, 1 g kokaínu, 15 g marihuany atď. Keďže zmena legislatívy je pomerne nová, nedajú sa ešte hodnotiť dopady na spoločnosť. Bude však isto zaujímavé sledovať blízkeho suseda a jeho úspechy, či neúspechy v otázke drog v porovnaní s nami.
 
Najliberálnejšou európskou krajinou v tomto ohľade je Portugalsko, kde drogy boli dekriminalizované už od roku 2001. Očakávania verejnosti boli jednoznačné. V krajine začne prekvitať drogová turistika a taktiež aj počet závislých prudko stúpne. Krajina totiž už predtým mala najvyšší podiel užívateľov ťažkých drog v EÚ. Otázke, či takáto politika môže naozaj fungovať, sa venoval minulý rok časopis Time. Podľa jeho zistení sa stal presný opak. Táto priateľská politika zaznamenala úspech. Portugalská vláda dokáže monitorovať a riadiť drogový problém lepšie ako ostatné vyspelé krajiny. Ale aj ďalšie výsledky sú prekvapujúce. Medzi užívateľmi marihuany je krajina na najnižšom mieste v Európe. V článku sa ukazuje, že napr. v USA s tvrdou represívnou politikou proti drogám je len viac užívateľov tvrdých drog ako užívateľov marihuany v Portugalsku. Okrem ľahkých drog poklesol aj počet užívateľov tvrdých drog, ako napr. heroínu. Počet úmrtí spôsobený drogami padol až o polovicu, viac ľudí je ochotných liečiť svoju závislosť. Tieto úspechy sú v ostrom kontraste s USA, kde je najviac užívateľov marihuany a kokaínu na svete, či už v spomínanom Mexiku.
 
Po týchto úspechoch sa začína diskusia v niektorých krajinách uberať ešte ďalej. Vo Veľkej Británii vyšla v roku 2009 štúdia, ktorá porovnávala efektivitu nákladov pri prohibícii a pri regulovanej legalizácii drog. Zaoberala sa štyrmi rôznymi scenármi, ako by mohla legalizácia dopadnúť, a výsledky sú zaujímavé. V najlepšom prípade by vláda ušetrila 13,9 mld. libier, v najhoršom 4,6 mld. libier ročne. Tento model však nezahŕňa žiadne daňové príjmy!
 
Na Slovensku podobná diskusia chýba. V predvolebnom boji sa len u jednej relevantnej strany dostala do programu dekriminalizácia marihuany. Žiadna odborná diskusia sa však nekonala a táto téma je už zrejme uzavretá. Najrozumnejšie by bolo urobiť aspoň objektívnu analýzu súčasnej protidrogovej politiky a porovnať ju s výsledkami našich západných susedov.

naspäť

K článku nebola pridaná žiadna fotogaléria.

K článku nie je pridané žiadne video.