Viliam Vaškovič:Nebezpečenstvo extrémiznu a posilňovanie autoritárstva

19. 12. 2018, Viliam Vaškovič

 

 

 

V poslednom čase sa čoraz viac stretávame s úvahami, či existuje v ústavných sytémoch, ktoré označujeme ako liberálne demokracie miesto pre  strany,  ktoré rôznym spôsobom relativizujú,  oslabujú, alebo odstraňujú základné hodnoty na ktorých je tento systém založeny .Pod pojmom liberálna demokracia rozumieme prvky obmedzovania a kontroly výkonnej moci v zmysle klasického liberalizmu.

 

Zvlášť ak dochádza  k rastu popularity extrémistických strán, ale aj k tendenciam posilňovania  prvkov autoritárstva ktoré tiež môžu znamenať odklon od ústavných princípov liberálnej demokracie. 

Otázkou je aké obranné mechanizmy je možné a  potrebné použiť na tieto strany, ktoré v rámci uveného systému sa snažia súťažiť, ale sa pritom od neho odklaňajú. 

 

V  krajinách ktoré majú ústavu založenú na liberálno-demokratických príncípoch  prístup k extrémistickym stranam musí byť založený na vláde zákona. V prípade ak je v činnosti strany akceptované podnecovanie nenávisti,   schvaľovanie násilia a odhodlanie zneužiť  ústavne príncípy  liberálnej demokracie, zdá sa tento postup jednoznačný.

 

Úplne odlišná a možno  nebezpečnejšia je tendencia  postupného oslabovania ústavných princípov liberálnej demokracie u politických strán, ktoré sú v parlamente a majú výkonnu moc. Tento problém už máme na stole v prípade Maďarska a Poľska. 

 

V  novodobej  existencii štátov EÚ ide o nový fenomén, ktorý zrejme otvára  množstvo nových doteraz neexistujúcich situácii a iste otvorí diskúsiu o tom, v akých rámcoch  sa môže pohybovať ústavný systém liberálnej demokracie v budúcnosti v EÚ. Prípadne  aké obmedzenie slobody prejavu a združovania by podkopalo tento systém?

 

 

 

naspäť

K článku nebola pridaná žiadna fotogaléria.

K článku nie je pridané žiadne video.